Stránky o motorkách a autech

Kompresor

Přeplňování motorů bylo zavedeno s cílem dopravit do spalovacího prostoru více vzduchu a umožnit tak zvýšení dodávky paliva během jednoho pracovního cyklu motoru. Výsledkem je vyšší výkon, při nižší měrné spotřebě a také snížení emitovaných škodlivin.

U mechanického přeplňování je dmychadlo (často označované jako Kompresor) poháněno dnes nejčastěji mechanickým ozubeným převodem od klikového hřídele motoru. To znamená, že tento další „spotřebič“ ubírá část výkonu motoru, který by jinak mohl být využit na kolech vozidla. Výhodou mechanického přeplňování je skutečnost, že jisté stlačení vzduchu je k dispozici již od nejnižších otáček motoru. Další důležitou vlastností tohoto způsobu přeplňování bývá nižší cena. Studie ukazují, že mechanické přeplňování nabízí ve srovnání s přeplňováním turbodmychadlem nižší výkonové zisky a také měrná spotřeba nedosahuje parametrů motorů přeplňovaných turbodmychadlem. Mechanická vazba dmychadla s klikovou hřídelí je také zdrojem nadměrného hluku.

Ve vozidlových motorech se můžeme setkat s různými konstrukcemi. Mezi nejpoužívanější patří Rootsovo, Lysholmovo, nebo křídlové dmychadlo. Volkswagen vyvinul motory s tzv. spirálovým G-dmychadlem. K velkým automobilovým výrobcům, kteří v současné době používají ve svých vozech mechanická dmychadla patří Mercedes-Benz a Jaguar. Uplatnění nachází kompresory také u různých tunerů a v závodních automobilech.