Stránky o motorkách a autech

Laděný laufy

Výfuk je vždycky kompromisem mezi touhou po výkonu a potřebou homologace. Z úhlu pohledu na efektivitu sériového zauzlence je sériová er šestka, diponující včetně náporu sto třiceti koni na motoru, ohromným úspěchem. Podívejte se na MotoGP a bude vám jasné, co čtyřdobý motor ve skutečnosti potřebuje. Otevřenou rouru, případně trombon. Krátce se zmíním o dvoutaktech – jejich výfuky mají rezonátory, sestavené většinou z pěti dílů. Každý díl ovlivňuje výkon v určitých otáčkách. Pokud o tom nemáte ani páru, nemá cenu to tu rozebírat (dvoutaktů jezdí po silnici čím dál méně). A jestli chcete ladit dvoutakt, zkontaktujte se s někým, kdo na něm jezdí český mistrák, snad vás odkáže na ty správný zkušený lidi.

Čtyři doby, jeden hrnec

U čtyřdobých jednoválců se výfuk předem spočítá a ve výsledné podobě je to roura (může mít i tvar kužele) rezonančně naladěná ke konstrukci motoru. Výfuk by měl podpořit charakteristiku motoru, ladí se délka roury podle výkonové špičky a otáček, v nichž se vyskytuje.

Válců více

U víceválců se využívá pulzací od sousedních válců pro optimální výplach. Jistě jste si někdy všimli, že mezi koleny vašeho čtyřválce vede ještě nějaká trubička. Vhodnou volbou konstrukce výfukového potrubí využíváte děje v motoru k posílení výkonu v nízkých, středních, ale taky třeba i vysokých otáčkách. Využitím pulzací lze přeplnit válec až o 30 %.

Kam pro rouru?

Na tuhle otázku není lehké odpovědět. Vyhlášené značky jako Termignoni, Akrapovič nebo Arrow věnují až 400 hodin vývoje na jeden výfuk. Jejich výfuky většinou velmi dobře fungují a nemusíte vymýšlet vymyšlené. Za tuhle jistotu samozřejmě slušně zaplatíte. Pokud jde někomu jen o rachot, a ne o koně, může si s fukem laborovat, jak se mu zachce. 

Mezi velký hluk a velký výkon se ovšem ne vždy dá položit rovnítko. U nás existuje pár firem, které se do vývoje s brzdou, inženýry a dalšími součástmi technického zázemí pomalu pouštějí. RP Tuning, Tenax či především v endurech dobře se rozvíjející Raas mají respekt i mezi ladiči motorů, a to už je co říct. Nejsou to tedy jen pěkně svařené plechy a trubky, ale funkční závodní vybavení. Trochu popřemýšlejte i o případné hlučnosti svého výfuku a o tom, co vlastně s motorkou děláte. Pokud víc v poklidu cestujete, z rachotu vás bude zbytečně bolet hlava. U sportovců není co řešit, fullgas a plnej, decibely tady nikoho nerozrušej…

A takto vypadá restrikce, kterou je potřeba před instalací odstranit..