Stránky o motorkách a autech

Zvyšování objemu válce

Když se motor převrtá, zásadně se mění jeho vlastnosti. Z čtvercového motoru (vrtání = zdvih) můžete udělat podčtvercový, zostří se nejenom zátah motoru, ale i jeho brzdný účinek. Pro schopnost motoru lépe táhnout odspoda si převrtávání oblíbili jezdci dragsterů a supermotardů. Motardisté si po takové úpravě motoru můžou i vyndat nějaký kolečka z převodovky, protože jim stačí tři kvalty.


Vlastnosti se však nezmění jen absolutně, ale také relativně – ve vztahu k hmotnosti motoru i celé motorky. Zvětšením vrtání a montáží trochu více kompresních (a většinou kovaných) pístů nezvýšíte hmotnost motoru, zato mu přidáte páru. S trochou nadsázky by se dalo říct, že vydechlá stopětadvacka převrtaná na 180 cm3 bude mít charakter 250ky, ale stále si udrží hmotnost a ovladatelnost 125ky.

Když to shrneme, výkon můžete výrazně přidávat pouze dvěma způsoby. Nepočítám do nich úpravy kanálů, výfukové soustavy a filtry, protože to jsou v podstatě věci, které motor dají „do pořádku“, umožní mu fungovat normálně. Kdyby neexistovaly hlukový limity, Greenpeace, komunisti a německá touha po katalyzátorech, jo a taky kdybychom byli všichni milionáři, jezdili bychom jenom na GP motorkách – ty mají kanály, výfuky a filtry v pořádku. Takže skutečného přidání výkonu docílíte buď zvýšením otáček (vačky + zapalování, dostanete výkon ve vysokých otáčkách a zničíte si točivý moment v nízkých), anebo zvětšením zdvihového objemu (převrtat motor + kované písty, dostanete hlavně točivý moment a něco koní v nízkých a středních otáčkách). Pro běžný provoz je užitečnější zvýšit objem, na okruhu vás zase spodní dvě třetiny otáčkoměru vůbec nezajímají.


Převrtávání motoru se však musí provádět v rozumných mezích. Pokud je překročíte, bude to mít vliv na trvanlivost všech pohyblivých dílů motoru a může to vést až k borcení stěn válců. A to bez ohledu na to, zda jsou hliníkové s nikasilem, s ocelovou vložkou, či litinové (jen auta). S převrtáním motoru je dobré obrátit se na odborníky. Nejslavnější světová značka s plnohodnotným sortimentem pro motorky Wiseco má neuvěřitelně dlouhou tradici, dodává i kity s většími ocelovými vložkami a dovozce do ČR dokonce samotné převrtání odborně provádí. Druhá americká značka JE pistons si nechává polotovary kovat u Wiseca. A pak je ještě německá Mahle, specializovaná hlavně na auta. Vyrábí kované písty jen pro několik typů evropských motorek.

Většinou se jedná o nenáročnou věc, vymontujete válce, pošlete, kam je třeba, a přijde vám převrtaný poklad s novými písty. Pokud však převrtáváte o hodně a nalisováváte větší vložky, je dobré konzultovat vše s dodavatelem a případně s lidmi, kteří podobnou úpravu prováděli. V listárně Motohousu 7–8/ 2005 jste se mohli dočíst, že Crustymu se nechtěly nový vložky vejít do karterů, takže musel trochu brousit. U véčka motoru je dobrý pohlídat si, aby nový písty vážily stejně jako ty starý, a myslete na ty meze. Kdo chce moc, nemusí mít nic. Více informací najdete na www.wiseco.cz